facebook pixelWolne Miasto | MapaDomu.pl

Wolne Miasto

ul. Cedrowa, Gdańsk

Ikona stanu inwestycji
Etap inwestycji
W trakcie
Planowane zakończenie
Kwiecień 2023
Ikona liczby nieruchomości
Liczba nieruchomości
11
Ikona typu nieruchomości
Typ nieruchomości
Apartamenty
Opis inwestycji

Osiedle Wolne Miasto usytuowane w Gdańsku zostało zaprojektowane na kształt tradycyjnego, pełnego zieleni miasteczka, z czytelnym układem wewnętrznych uliczek, reprezentacyjną aleją główną i placem miejskim, w taki sposób, by jak największą ilość zastanego krajobrazu z jego łagodnymi pagórkami, łąkami i starym sadem ocalić i wkomponować w planowaną inwestycję. Osiedle składa z ośmiu budynków wielorodzinnych mieszkalno-usługowych dostosowanymi wysokościowo do pagórkowatego ukształtowania ternu. W zaprojektowanym układzie znajduje się ok.1200 mieszkań co nadaje zespołowi rangę samodzielnego osiedla.

Budynki to niska 3 piętrowa zabudowa z reprezentacyjnymi holami oraz funkcjonalnymi, przestrzennymi mieszkaniami o wysokości 2,70 m. Głównym motywem powtarzanym we wszystkich budynkach są ptaki. Każdy budynek ma swoją nazwę, którą jest gatunek lokalnego ptaka. Także we wnętrzach umieszczone są fotografie wielu gatunków ptaków.

Przyjęta zasada kompozycyjno-funkcjonalna w zakresie komunikacji stwarza czytelny układ ciągów pieszych i ciągów do niego prostopadłych przebiegających pomiędzy skrzydłami budynków a łączącymi główną oś z wejściami do klatek schodowych i doprowadzającymi ciągami pieszymi do ulic i parkingów. Zaprojektowany układ urbanistyczny pozwala na czytelne rozmieszczenie funkcji w obrębie osiedla. Funkcje usługowe zostały zaprojektowane w parterach poszczególnych etapów wzdłuż głównego ciągu pieszego i głównego placu miejskiego. Przyjęty układ zabudowy pozwala na optymalne jej dostosowanie do wymagającej, naturalnej rzeźby terenu w obszarze inwestycji. Osiedle Wolne Miasto zostało zaprojektowane przez pracownię projektową „ECO-CLASSIC ARCHITEKCI” zlokalizowaną w Warszawie przy ul. Bukowińskiej 24 A, prowadzącą działalność od 1997r.

 • wszystkie mieszkania wyposażone w balkony, tarasy lub ogródki
 • przepiękny sad i park
 • wiele gatunków ptaków
 • największy obszar zielonych terenów rekreacyjnych
 • bezpieczne przestrzenie bez ruchu samochodowego wewnątrz osiedla
 • osiedle objęte ochroną i monitoringiem
 • nowoczesne technologie w Wolnym Mieście, rozwiązania redukujące wpływ elektrosmogu.
 • ponad 100 gatunków ptaków zamieszkuje tereny zielone osiedla

Zabudowa

Niska, prosta zabudowa, wyeliminowanie barier architektonicznych oraz zastosowanie przez dewelopera zasady „złotego środka”, która wyraża się w połączeniu innowacyjności, funkcjonalności i przemyślanych rozwiązań, stanowią o zaletach inwestycji.

Trzy i czteropiętrowe kwartały mieszkalne, usytuowane prostopadle do głównej alei będą miały kształt zbliżony do litery U. Dzięki temu wewnątrz kwartałów powstaną, nawiązujące do układu ogrodów angielskich, wewnętrzne dziedzińce - ciche, przytulne wnętrza o zróżnicowanej roślinności z alejkami parkowymi i placykami zabaw dla dzieci. Na parterach budynków mieszkalnych, wzdłuż głównej promenady osiedla, działać będą punkty usługowe i handlowe. Centralnym elementem tej inwestycji w Gdańsku jest Plac Fontanny, a na nim niezwykła i zaskakująca rzeźba - fontanna z brązu, przedstawiająca trzy konie. Jest to prawdopodobnie stuletnia replika barokowej rzeźby z ogrodów Francji.

Jasne, neutralne kolorystycznie elewacje, podzielone stylistycznie na mniejsze fragmenty, sprawiają, że będą one wyglądały jak zespoły oddzielnych kamieniczek. Ekstensywna zabudowa osiedla harmonijnie współgra z bogatą, naturalną roślinnością i pagórkowatym krajobrazem otoczenia.

ETAPY BUDOWY OSIEDLA

Wolne Miasto jest projektem zaplanowanym do realizacji wieloetapowej. Osiedle tworzyć będzie 8 budynków, kształtem przypominających literę „U”.

 • I Etap - z adresem Cedrowa 27 został oddany do użytkowania w roku 2013. W budynku są 119 mieszkania.
 • II Etap - z adresem Cedrowa 41 został oddany do użytkowania w roku 2016. W budynku są 192 mieszkania.
 • III etap - z adresem Cedrowa 29 został oddany do użytkowania w roku 2017. W budynku są 184 mieszkania.
 • IV etap - z adresem Cedrowa 39 został oddany do użytkowania w roku 2018. W budynku są 195 mieszkania.
 • V etap - z adresem Cedrowa 31 został oddany do użytkowania w roku 2019. W budynku są 142 mieszkania.
 • VI etap - z adresem Cedrowa 37 w trakcie realizacji
 • VII etap - w trakcie projektowania

Autorem koncepcji architektonicznej osiedla Wolne Miasto jest pracownia ECO-Classic Architekci.

Lokalizacja

Przy ulicy Cedrowej w Gdańsku, Ujeścisko na liczącej blisko 11 ha działce o zróżnicowanej formie terenu i bogatej w naturalną, dojrzałą roślinność, powstaje osiedle Wolne Miasto. Zainspirowane klimatem nadmorskich wzgórz i naturalnym stylem angielskich ogrodów, stanowi doskonałą propozycję miejsca dobrego do życia dla mieszkańców w każdym wieku. Niespełna 5 km dzieli mieszkańców Wolnego Miasta od Centrum Gdańska. Dojazd z osiedla do dworca Gdańsk Główny zajmuje ok. 10 minut, a do obwodnicy Trójmiasta ok. 11 minut.

Cedrowa z lepszą komunikacją z centrum Gdańska

ECO-Classic podpisała z miastem Gdańsk umowę drogową na budowę ulicy Nowej Olchowej. Powstanie tej ulicy będzie stanowiło dodatkowe połączenie pomiędzy Cedrową a Kartuską. Ponadto umowa przewiduje, że przez Nowo Olchową będzie przebiegała nowa linia autobusowa z przystankiem przy osiedlu Wolne Miasto.

Budowa Nowej Olchowej znacząco podniesie wygodę życia mieszkańców naszej inwestycji- zarówno jeżdżących samochodami, jak i tych, którzy korzystają z komunikacji miejskiej.Przystanek autobusowy przy osiedlu będzie nie tylko ułatwieniem dla śpieszących do pracy dorosłych oraz dojeżdżjących do szkoły dzieci i młodzieży, ale dla wszystkich chcących szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście.

Zakończenie prac i uruchomienie linii planowane było do końca 2018 roku. Ze względu na przedłużające się procedury udostępnienia przyznanych terenów na potrzeby budowy , termin ulega przesunięciu.

Położenie osiedla Wolne Miasto w Gdańsku

Przedstawiamy Państwu galerię zdjęć otoczenia, wykonanych na terenie Wolnego Miasta latem 2011 roku.

Udostępnij